Miért készült VR szemüveg az egereknek? – dr. Rózsa Balázs a Millásreggeliben válaszolt

Egerek számára optimalizált virtuális valóság (VR) szemüveget fejlesztett ki a BrainVisionCenter Kutatóintézet és Kompetenciaközpont (BVC) a HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézettel (HUN-REN KOKI) együttműködve. Az eszköz szorosan illeszkedik a Roska Botond és Rózsa Balázs által alapított BVC küldetéséhez, amely a látás helyreállítását célzó terápiák és a központi idegrendszeri betegségek kezelésének fejlesztésére összpontosít.

A rádiocafe 98.0 műsorában dr. Rózsa Balázst, a Femtonics, illetve a BrainVisionCenter Kutatóintézet és Kompetenciaközpont alapítóhját és igazgatóját kérdezték a magyar kutatók által fejlesztett VR eszközről, valamint a Femtonics által 2024-ben elnyert Innovációs Díjról.

Tovább az interjúhoz: Millásreggeli (26:40-től)

Die Entstehung von Erinnerungen beobachtet

Ungarische und US-Forscher haben ein revolutionäres Ergebnis bei Gedächtnisstörungen vorgelegt. Die Entdeckung könnte neue Horizonte bei der Behandlung altersbedingter und neurologischer Erkrankungen eröffnen.

In der gemeinsamen Forschung des Zuckerman-Instituts der New Yorker Columbia-Universität, des BrainVisionCenter (BVC) und des HUN-REN Forschungsinstituts für experimentelle Medizin (KOKI) war es mit Hilfe des in Ungarn entwickelten 3D-Laser-Scanning-Mikroskops möglich, zum ersten Mal in einem lebenden Tier, im Bruchteil einer Sekunde, die Entstehung von Erinnerungen in hauchdünnen Strukturen zu beobachten. Die Studie wurde in der Fachzeitschrift Nature veröffentlicht. Das Abrufen von Erinnerungen basiert auf Veränderungen in der Stärke der Verbindungen zwischen Gehirnzellen, den sog. Synapsen.

Tovább a cikkhez: budapester.hu

Interjú a Moculus-ról dr. Judák Lindával és dr. Rózsa Balázzsal

A BrainVisionCenter Kutatóintézet és Kompetenciaközpont (BVC) a HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézettel (HUN−REN KOKI) együttműködve kifejlesztett egy egerek számára optimalizált virtuális valóság rendszert. Az eszköz, amely a Moculus nevet kapta, szorosan kapcsolódik a Roska Botond és Rózsa Balázs által alapított BVC küldetéséhez. A központ célja, hogy elősegítse a látás helyreállítására irányuló terápiák és a központi idegrendszeri betegségek kezelésének fejlesztését.

A Kossuth Rádió „Felfedező – a tudomány világáról” című műsorában Judák Linda és Rózsa Balázs beszélnek a VR rendszer különlegességéről, valamint a Nature Methods folyóiratban publikált eredményekről.

Audió lejátszó

Elkészült a Moculus, az egerekre optimalizált magyar VR-eszköz

Egy egeret nem lehet átverni egy sík képpel – derült ki két évvel ezelőtt egy látásról szóló konferencián, ahol Rózsa Balázs, a Brain Vision Center alapítója a Moculus névre keresztelt, egereknek fejlesztett VR-rendszer hasznáról beszélt. Az immerzív eszköz forradalmi áttörést jelenthet az agykutatásban, végső soron pedig az emberi látás helyreállításában is, a kutatók (Judák Linda, Szalay Gergely, Dobos Gergely és Rózsa Balázs) erről szóló tanulmánya nemrégiben jelent meg a Nature Methods című tudományos folyóiratban.

Tovább a cikkhez: qubit.hu

Egereknek fejlesztettek szemüveget, és bármennyire hihetetlen, ennek az emberek is hasznát vehetik

Egerek számára optimalizált virtuálisvalóság (VR)-szemüveget fejlesztett ki a BrainVisionCenter Kutatóintézet és Kompetenciaközpont (BVC) a HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézettel (KOKI) együttműködve.

A HUN-REN közleménye hangsúlyozza: a közös eredmény új távlatokat nyit az agyműködés kutatásában és a látást helyreállító agy-számítógép interfészek fejlesztésében. A Moculus nevű eszköz élethűen szimulálja a természetes látást a kísérleti állatok számára, és akár százszorosára gyorsíthatja a tanulási folyamatokat.

Tovább a cikkhez: hvg.hu

Magyar kutatók saját fejlesztésű VR eszközükkel fedezték fel a látás új mechanizmusait

Egerek számára optimalizált virtuális valóság (VR) szemüveget fejlesztett ki a BrainVisionCenter Kutatóintézet és Kompetenciaközpont (BVC) a HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézettel (HUN-REN KOKI) együttműködve. Az eszköz szorosan illeszkedik a Roska Botond és Rózsa Balázs által alapított BVC küldetéséhez, amely a látás helyreállítását célzó terápiák és a központi idegrendszeri betegségek kezelésének fejlesztésére összpontosít.

Tovább a cikkhez: Hirado.hu

 

Portréinterjú dr. Rózsa Balázzsal a Gábor Dénes Díj elnyerése kapcsán

Rózsa Balázs, orvos, fizikus, a BrainVisionCenter Kutatóintézet és Kompetenciaközpont igazgatója, valamint a HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet kutatócsoport-vezetője, 2024. decemberben elnyerte a civil szféra egyik legnagyobb elismerését, a Gábor Dénes-díjat.

A Kossuth Rádió Felfedező – a tudomány világáról című műsorában a díj kapcsán mesélt feltalálói karrierje kezdetéről, személyes missziójáról, és a BVC tudományos, innovációs tevékenységéről is.

Audió lejátszó

Bemutatkozott a Moculus az M5 Novum című műsorában

A BrainVisionCenter Kutatóintézet és Kompetenciaközpont is részt vett 2024-ben a Science Expón, amelyet november 21-23. között rendeztek meg a világ egyik legjelentősebb tudománypolitikai konferenciája, a World Science Forum társrendezvényeként. Az esemény helyszíne a Szépművészeti Múzeum volt, ahol a magyar tudomány, kutatás és tehetséggondozás kiemelkedő eredményeit mutatták be látványos és közérthető módon.

A BVC izgalmas eszközökkel és innovatív technológiákkal várta az érdeklődőket. A VR standnál bemutattuk a Moculus névre keresztelt, egerek számára fejlesztett virtuális valóság szemüveget, amely forradalmasíthatja a neurobiológiai kutatásokat, és új perspektívát nyújt az emberi agy megértéséhez.

A helyszínen az M5 Novum című műsora is készített beszámolót a Moculusról.

Vak emberek látásának helyreállításáért kapta meg az idei orvosi Wolf-díjat Roska Botond

Roska Botond, az MTA külső tagja kapta a 2024. évi orvosi Wolf-díjat. A Nobel-díjhoz közeli presztízsű díjat a vak emberek látásának helyreállításáért nyerte el a Svájcban élő magyar idegkutató, írja közleményében az MTA. Roska a bázeli Institue of Molecular and Clinical Ophtalmology igazgatója és a budapesti Brain Vision Center egyik alapítója. A központ 2021-ben jött létre, feladata a központi idegrendszeri betegségek diagnózisához és terápiájához szükséges alapkutatási folyamatok előkészítése és a látás-helyreállítás alapkutatási program megvalósítása. A 2024-es orvosi Wold-díjat José-Alain Sahellel megosztva nyerte el. Közösen jegyzett, 2021 májusában megjelent korszakos tanulmányukban számoltak be az első vak betegről, aki részben visszanyerte látását.

Tovább a cikkhez: Telex