Virális vektorok – Lehetséges génterápiás eszközök?

A központi idegrendszert érintő neurodegeneratív betegségek megismerése, az alapkutatási kérdések megválaszolásától kezdve a különböző diagnosztikai és terápiás, köztük génterápiás módszerek kidolgozásán keresztül azok lehetséges alkalmazásáig – ezek kiemelt célok a BrainVisionCenter Kutatóintézet és Kompetenciaközpontban. Az egyes betegségek génterápiás módszerrel történő kezeléséig azonban hosszú, kihívásokkal gazdagon tarkított út vezet.

A neves Élet és Tudomány hetilapban közzétett cikk szerzője kollégánk, a Molekuláris Biológia Osztály vezetője, dr. Szepesi Áron.

Roska Botond legújabb génterápiás kutatásait is segítheti a BVC-ben fejlesztett robotmikroszkóp

A budapesti kutatóintézet mérnökei által fejlesztett, jelenleg tesztelés alatt álló komplex vezérlésű robotizált rendszer kulcsegysége egy nagy teljesítményű 3D akuszto-optikai mikroszkóp, amely sejtszinten, nagy térbeli és időbeli felbontásban vizsgálja és stimulálja a neuronhálózatokat. A berendezés minimális kutatói beavatkozással több mint húsz héten keresztül képes mérni a humán retina- és agyszövet mintákat. A rendszerrel, egyebek mellett prof. dr. Roska Botond IOB-ban fejlesztett új látáshelyreállító génterápiáját is tesztelni tudják.

A Kossuth rádió Felfedező – a tudomány világáról című műsorában a BrainVisionCenter Kutatóintézet és Kompetenciaközpont két alapítójával készítettek interjút. Prof. dr. Roska Botond a Magyar Tudományos Akadémián elhangzott székfoglaló előadása kapcsán, egyebek mellett a vakság elleni génterápia 2.0-ról beszélt, míg prof. dr. Rózsa Balázs a frissen elkészült automatizált robotmikroszkóp-rendszer technológiájáról számolt be a hallgatóságnak.

Az interjút ITT lehet meghallgatni.