Gábor Dénes-díjjal ismerték el dr. Rózsa Balázs munkásságát

Rózsa Balázs, orvos, fizikus, a BrainVisionCenter Kutatóintézet és Kompetenciaközpont igazgatója, valamint a HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet kutatócsoportvezetője, tavaly decemberben elnyerte a civil szféra egyik legnagyobb elismerését, a Gábor Dénes-díjat. Munkássága alapvető szerepet játszott új, innovatív eszközök kifejlesztésében és azok világpiaci értékesítésében, valamint úttörő nemzetközi tudományos együttműködések kialakításában.

Rózsa Balázs párhuzamosan végzett el két egyetemet: 1999-ben summa cum laude orvosi diplomát szerzett a Semmelweis Egyetemen, majd 2001-ben fizikai diplomát az ELTE-n, és 2007-ben idegtudományokból summa cum laude PhD fokozatot. 2002 óta aktívan részt vesz a HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet kutatásaiban. 2005 és 2008 között a kétfoton mikroszkóp fejlesztő csapat tagja volt, majd 2008-tól a háromdimenziós kétfotonmikroszkóp fejlesztő csapat vezetője lett. 2005-ben megalapította a mikroszkópfejlesztéssel foglalkozó Femtonics Kft.-t. 2010-től a PPKE-n vezeti az ITK Multi-foton Kutatócsoportot, és a HUN-REN KOKI Kétfoton képalkotó központjában is dolgozik, ahol 2016-tól a Neuronhálózat és Dendritikus Aktivitás Kutatócsoport vezetője. Ugyanebben az évben az általa elnyert ERC grant volt az első magyar ERC pályázat, amely felkerült az ERC honlapjára kiemelt projektként.

2021-ben Roska Botonddal és a Magyar Állammal együttműködve megalapította a BrainVisionCenter Kutatóintézetet és Kompetenciaközpontot, amely jelentős mérföldkő a kutatói pályafutásában. Az intézmény küldetése új eljárások és berendezések kifejlesztése a központi idegrendszeri betegségek terápiájának és diagnosztikájának céljából.
Az intézetben új molekuláris biológiai módszerek és háromdimenziós lézermikroszkópos technológiák alkalmazásával vizsgálják a látáshelyreállító terápiák hatékonyságát. Emellett optogenetikai módszerekkel keresnek megoldásokat a központi idegrendszer számos betegségének, például a depresszió, a demencia és az epilepszia kezelésére. Legfontosabb küldetésük az új neurofotonikai eszközök és agyi interfészek kifejlesztése és optimalizálása. Konkrét céljaik között szerepel a részleges látáshelyreállítás olyan vaksági formák esetén, ahol a látóideg hiányzik vagy sérült.
Rózsa Balázs eddigi pályafutása során több tucat hazai és nemzetközi tudományos közleményt publikált neves folyóiratokban, mint a Science, Nature Methods, Nature, Nature Communications, és Neuron. Több mint 50 nemzetközi szabadalmi bejelentéssel rendelkezik, közel félszáz nemzetközi előadást tartott, és a Femtonics Kft. által fejlesztett mikroszkópjait világszerte több mint 150 neves laboratóriumban használják, például a Yale, Harvard, MIT és Columbia University intézeteiben. Tehetséges fiatalokból álló multidiszciplináris kutatócsapata intenzív kollaborációt folytat neves nemzetközi intézetekkel.

2024 decemberében két jelentős tanulmányt is publikáltak. Az egyik a Nature-ben jelent meg, amelyet Losonczy Attilával, a Columbiai Egyetem vezető kutatóprofesszorával és a HUN-REN KOKI kutatócsoportjával közösen készítettek. Ez a munka áttörést hozott azáltal, hogy először sikerült viselkedő állatok agyában térben regisztrálni a membránfeszültséget az idegsejtek nyúlványaiban. Az áttörés eléréséhez a 3D lézerpásztázó kétfotonmikroszkóp technológiájukat alkalmazták, amelyet 2024-ben innovációs díjjal is kitüntettek.

Ugyanebben a hónapban a Nature Methods-ban jelent meg egy másik tanulmányuk, amely az egér látókéreg gyors tanulás során tapasztalt plaszticitását vizsgálta. Ez a kutatás a Roska Botond által vezetett Institute of Molecular and Clinical Ophthalmology Basel-lel és a HUN-REN KOKI-val együttműködésben készült. A vizsgálatokhoz az általuk fejlesztett, egerek számára optimalizált virtuális valóság szemüveget, a Moculust használták. Az eszköz jelentőségét az mutatja, hogy míg az elmúlt 30 évben kifejlesztett VR eszközök által vetített valóságot a rágcsálómodellek nem tudták értelmezni, a Moculus által valósághűen vetített sztereó képeket azonnal fel tudták dolgozni. Ennek eredményeként az állatok több mint százszor gyorsabban tanultak, és agyműködésük is teljesen más mintázatot mutatott. Ez a kutatás új távlatokat nyitott az agyműködés megértésében, valamint a látást helyreállító agy-számítógép interfészek fejlesztésében.

A 2024 év végén, Rózsa Balázs által is elnyert Gábor Dénes-díj a magyar tudományos és mérnöki közösség egyik legnagyobb elismerése. 1989-ben alapították, és célja a műszaki-szellemi alkotások, a mérnöki munka és a technológiai fejlesztés kiemelkedő teljesítményeinek elismerése. Az elismerést az Országházban tartott ünnepségen adták át.

A díjról szóló éves kiadvány a hivatalos honlapról és digitálisan is letölthető és olvasható.