Prof. dr. Rózsa Balázs
Prof. dr. Rózsa Balázs egyike a BrainVisionCenter Kutatóintézet és Kompetenciaközpont megálmodóinak. Alapító és egyben az intézet igazgatója is. Nem titkolt célja, hogy az egyedülállóan komplex tudások összekapcsolásával, a világszínvonalú infrastruktúra megteremtésével új lendületet adjon az agykutatásnak, a látás helyreállítása és további, központi idegrendszeri betegségekhez kapcsolódó terápiák fejlesztésének.
Több mint 44 nemzetközileg jegyzett, főként agykutatáshoz kapcsolódó szabadalma közül a BVC szempontjából kiemelkedik annak az akusztooptikus, többfoton lézerpásztázó mikroszkóptechnológiának a kifejlesztése, amely milliószor gyorsabb méréseket tesz lehetővé 3D-ben, a klasszikus lézerpásztázó mikroszkópokhoz képest. Az innovatív berendezés lehetővé teszi, hogy az agy mélyebb rétegeiben egyes sejtek, sejtnyúlványok in vivo életfolyamatai, működésbeli sajátosságaik, a neurális hálózatban való együttműködéseik vizsgálhatók legyenek valós időben, háromdimenzióban.
Rózsa Balázs párhuzamosan két egyetemnek is a hallgatója volt. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karán fizika, matematika, biofizika tanulmányi területeken 2001-ben fizikus diplomát szerzett, majd 2007-ben summa cum laude zárta PhD tanulmányait az idegtudományok területén, a Semmelweis Egyetemen.
2002 óta részt vesz a HUN-REN KOKI kutatásaiban. 2005-2008 között a kétfoton mikroszkóp fejlesztő csapat, 2008-tól a háromdimenziós kétfoton mikroszkóp fejlesztő csapat vezetője. 2010-től a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen irányítja az ITK Multi-foton Kutatócsoportját, valamint dolgozik a KOKI Kétfoton képalkotó központjában is. Ez utóbbiban 2016-tól a Neuronhálózat és Dendritikus Aktivitás Kutatócsoport vezetője.
Szakértelme és kutatásai igen széles területeket fognak át. Az IT, elektronikai, optikai és gépészmérnöki szaktudástól kezdve széles ismeretekkel rendelkezik a lézerfizika, a lézerpásztázás, a nemlineáris optika, valamint a neurális hálózatok leképezése terén. Tudományos érdeklődése többek között a dendritikus jelintegrációs vizsgálatokra, a gyors 3D kétfoton képalkotásra, valamint elektrofiziológiai mérésekre összpontosul, in vitro és in vivo kísérletekben.
2007 óta számtalan elnyert hazai és nemzetközi tudományos pályázat témavezetője. Több tucat hazai és nemzetközi tudományos közleményt publikált aktuális neurobiológiai kérdéseket illetően például a Science, Nature Methods, Nature folyóiratokban, valamint közel félszáz nemzetközi előadás fűződik a nevéhez.
Tudásának és munkásságának kiemelkedő színvonalát rangos díjak, elismerések sora is jelzi:
Innovációs Díj, Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatal (2024)
Jedlik Ányos Díj, Kimagaslóan sikeres feltalálói tevékenységért (2022)
Innovációs Díj, Alapkutatástól a piacig, NKFIH (2020)
Az Év Üzletembere Díj, Életminőség fejlesztése kategóriában, Ernst and Young (2017)
ERC Consolidator Grant, Egyike a hét legjobb ERC pályázatnak (2016)
Ugyanebben az évben az EU honlapján is szerepelt kiemeltként, mint első magyar ERC pályázat
Az Év Üzletembere Díj, Merész újító kategóriában, Ernst and Young (2014)
Magyary Zoltán Posztdoktori Ösztöndíj, a Kiemelkedő kutatási, fejlesztési teljesítmény ösztönzése és elismerése (2013)
Innovációs Díj, Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatal (2012)
PNAS első szerzős cikk (megosztott). Az Év Kiemelten Fontos Tudományos Eredménye (2008, FENS)
Junior Prima Díj, Magyar Tudomány kategória (2007)